עבודה בארה"ב – יתרונות וחסרונות

">אם בעבר עבודה בחו"ל הייתה מזוהה בעיקר עם עבודה בארה"ב, ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות והמעצמה האדירה שאנחנו שואפים לחקות בתחומים רבים, הרי שבשנים האחרונות צצו אופציות רבות אחרות ברחבי הגלובוס וקרנה של העבודה בארה"ב מעט ירדה. יחד עם זאת עדיין מדובר באופציה הקוסמת לרבים וכזו

">שטמונים בה יתרונות רבים – ובכל מקרה כדאי להיות מודעים הן לפלוסים והן למינוסים.

למה כדאי לחפש עבודה בחו"ל ובפרט בארה"ב?

>עבודה בחו"ל היא כמעט תחנת חובה בחיי ישראלים רבים, ובעיקר בין הצבא לטיול הגדול או בינו לבין הקריירה ה"אמיתית" ואפשר להבין למה: השכר, ברוב המקרים, גבוה יותר מאשר בארץ ואפילו במידה ניכרת; תוך כדי עבודה ניתן גם לטייל במדינה אליה הגענו וליהנות משכיות החמדה שהיא מציעה כמו גם מהיכרות בלתי אמצעית עם תושביה ועם תרבות אחרת; והריחוק מהארץ מקנה פרספקטיבה רחבה ולפעמים גם צורת חשיבה אחרת.

כשמדובר בעבודה בארה"ב היתרונות הנ"ל אף באים לידי ביטוי בעוצמה רבה במיוחד: פוטנציאל ההשתכרות גבוה

מאוד למי שעושה חיל בעיסוק שבחר לעבוד בו – ובפרט עבור אלה שניצבים מאחורי העגלות המפורסמות, הלהיט הגדול של עבודה בחו"ל, שכן תאוות הקניות של האמריקאים יכולה לפרנס אותם היטב; אופציות הבילויים והטיולים מגוונות ומלהיבות במיוחד, מנופים מגוונים מאוד בחיק הטבע (שני האוקיינוסים, הרי הרוקי, הגרנד קניון ועוד ועוד ועוד) ועד לאורבניות המלהיבה של ניו יורק, לאס וגאס, לוס אנג'לס, מיאמי ושאר ערי ענק; המנטליות הדי דומה (שהרי חלק גדול מהתרבות האמריקאית נמצא כאן בארץ מזה שנים רבות) ובה בעת גם שונה לחלוטין; וגם ההזדמנות לשפר במידה משמעותית את האנגלית היא יתרון שיש לקחת אותו בחשבון כשמתלבטים אם לצאת לעבודה בארה"ב.

עבודה בארה"ב – חסרונות

לצד היתרונות הרבים והמשמעותיים של עבודה בארה"ב, יש לזכור גם את החסרונות:

החיסרון העיקרי הוא המדיניות הנוקשה מאוד של רשויות ההגירה של ארה"ב, שמקשה מאוד על הישראלים שמבקשים ויזת עבודה במדינה (ולא רק עליהם, כמובן). ישנם כאלה המנסים את מזלם ועובדים בארה"ב ללא האישורים הנדרשים – כדאי לקחת בחשבון שמי שנתפס עלול להיענש בחומרה רבה, מגירוש מיידי ואיסור כניסה לארה"ב למשך שנים רבות דרך קנס כספי וכלה במאסר בפועל, כך שגישת ה"יהיה בסדר" שישראלים רבים דוגלים בה אינה מומלצת במקרה זה.
חיסרון נוסף של בחירה בארה"ב כמקום העבודה בחו"ל הוא העובדה שמספר החברות הישראליות שפועלות בשוק זה הוא עצום. מצד אחד זהו כמובן גם יתרון, המאפשר לכל מי שרוצה לעבוד בארה"ב לבחור מבין מגוון רחב
של אפשרויות, אולם למרבה הצער חלק מהחברות אינן מקצועיות וישנו פער גדול בין ההבטחות שהן מספקות למועמדים לעבודה לבין המצב בפועל.
עוד חיסרון הוא המרחק הגדול בין ארה"ב לישראל, שגורם לכך שמי שכבר הגיע לעבוד בארה"ב לא יכול "לקפוץ" לארץ לחופשונת קצרה פה ושם – ולא כולם יכולים לעמוד בריחוק מהחברים והמשפחה לאורך תקופה ממושכת.