חיפוש עבודה שניה

השינויים בשוק העבודה ניכרים בצורה שבה כולנו מחפשים עבודה. הם ניכרים אפילו באופי מודעות הדרושים, בכך שיש מקצועות שנעלמים ואחרים שצצים. אבל המגמה שאותה נתאר הפעם לא עוסקת באנשים שרוצים לעזוב מקום עבודה נוכחי ולמצוא עבודה אחרת, אלא באותם אלה שרוצים לשמור על העבודה אך להוסיף עבודה שניה.

 

נראה מיהם האנשים שמעוניינים בכך ולמי זה מאוד יכול להתאים. נראה האם זוהי תופעה נפוצה ומה צפוי להתרחש בעתיד. נסיים בטיפים על הדרכים למצוא עבודה שניה לכל דורש.

 

מי מחפש משרה שנייה או עבודה נוספת

 

מתוך ניסיון מהשטח, ניתן להצביע על כמה מאפיינים מייצגים, של אנשים שמתחילים חיפוש עבודה למשרה נוספת. בין היתר, מדובר על בעלי משפחות שזקוקים להגדלת הכנסה בעקבות גידול במספר הנפשות בבית. גם הורים יחידנים נוטים לחפש הרבה פעמים עבודה שניה, לרוב בתנאים גמישים. סטודנטים וצעירים שרוצים לחסוך כסף לפני גיוס לעיתים מחפשים שתי משרות במקביל או אפילו שלוש, כאשר בכל אחת עובדים מספר מוגבל של שעות בחודש. ככלל, עבודה שניה מבוקשת מאוד על ידי כל מי שזקוק למשרות גמישות בדרך כלל. למשל משרות שבהן אפשר לעבוד יום, יומיים או שלושה בשבוע. אלה משרות שלא בהכרח בנויות על פי נוסחת "תשע עד חמש".

 

עבודה שניה, עד כמה זה נפוץ ומה צפוי בעתיד

 

על פי כל המדדים, הן מצד ההיצע והן מצד הביקוש, מסתמנת תמונה מאוד ברורה. אם פעם משרה חלקית הייתה מרכיב די שולי משוק בעבודה בכלל, המגמה משתנה. כבר כיום, מדובר על תופעה הולכת ומתרחבת. הרבה מעסיקים מחפשים בהגדרה עובדים שמחפשים משרה גמישה, חלקית.

 

על פי ההנחה של מומחי השמה וכוח אדם, התופעה זאת, שהינה גלובלית ולא רק ישראלית, תמשיך להתרחב. פחות ופחות משרות יחידות ויותר גמישות, עם חלקי משרות. תופעה זו מתרחשת במקביל לתופעה של ריבוי שעות פנאי ופחות שעות עבודה. על רקע האוטומציה ונפלאות העידן הדיגיטלי, לשם ככל הנראה הדברים הולכים.

 

גמישות, לעבוד בזמן ובמקום שנוח

 

מי שמחפש עבודה נוספת מעוניין למקסם פוטנציאל ההשתכרות. אך לצד זאת, פעמים רבות עולה הרצון להשתלב בעבודה גמישה, בזמן ובמקום שנוח. למשל, אנשים שעובדים שלושה או ארבעה או אפילו חמישה ימים בשבוע, יוכלו למצוא עבודה נוספת בימי שישי. עובדים שמסיימים את עבודתם בשעות מוקדמות, עשויים להעדיף עבודה באמצע השבוע, אך בשעות הערב המאוחרות או בלילה. כיום, כאשר לא חייב להיות קשר גיאוגרפי בין העובד למקום עבודתו, מקובל מאוד למצוא העסקה מהבית. כאשר העובד או העובדת מצוידים במחשב ובחיבור לאינטרנט, המון אפשרויות נפתחות. אגב, עבודה שניה יכולה בהחלט להיות עבודה לזמן קצר אך יש מעסיקים שבהגדרה, יעדיפו מועסקים לזמן ארוך.

 

איך לחפש ביעילות ואיך למצוא עבודה נוספת

 

בשונה מחיפוש אחר עבודה ראשית קבועה, למי שמחפש עבודה נוספת לרוב יש פחות זמן להשקיע בחיפוש. אי לכך, כדאי להכיר כמה שיותר קיצורי דרך. למשל, במקום לסרוק בכל רגע פנוי את לוחות הדרושים המקוונים, כדאי להירשם בחברת השמה או בסוכן חכם באתרי הדרושים. חשוב להגדיר היטב את מטרות המשרה. לציין מתי בדיוק רוצים לעבוד, באילו ימים ובאילו שעות פנויים. חשוב לומר האם אתם זמינים לעבודה לטווח ארוך או רוצים משרה לפרק זמן מוגדר.

 

כדאי מאוד לקבוע לעצמכם פרקי זמן שבהם נוח לכם לבצע את החיפוש ולשלוח קורות חיים. אם "מתפזרים" יותר מדי, התהליך מפריע לשגרה ואף עשוי להתמסמס. שימו לב כי חברת ההשמה לין ביכלר מעמידה לרשות הציבור לוח משרות מקיף ובו ניתן למצוא בקלות גם עבודה שניה. ניתן לשלוח קורות חיים מתוך פרטי המשרה ישירות, דבר שחוסך מאמץ וזמן.

עוד טיפים בנושא

רעיונות לשינוי קריירה

תקופות מסויימות בחיים גורמות לנו לחשב מסלול מחדש בענייני קריירה. השחיקה גוררת עמה רצון לשינוי, אך לא תמיד, לפעמים מדובר בחוסר מימוש עצמי, שיעמום או

קראו עוד »