דרכי מיון וגיוס עובדים

עסק משגשג וחברה מוצלחת נשענים, בין שאר הדברים, על הצלחה בגיוס ומיון עובדים. במאמר שלפניכם נסקור תובנות חשובות בנושא זה, שיעזרו גם לכם לאייש את התפקידים השונים, במועמדים המתאימים ביותר.

קודם כל, הגדרת תהליך גיוס עובדים

אפשר לבצע גיוס עובדים יעיל באמצעות מגוון דרכים ומקורות. לפני שנצביע על כמה דרכים יעילות, אנו ממליצים להגדיר כיצד יתבצע תהליך הגיוס. נבהיר למה הכוונה: חברה יכולה להגדיר לעצמה שהיא מבצעת את כל שלבי הגיוס והמיון באופן עצמאי. זוהי דרך שמחייבת מערכת משאבי אנוש מורכבת והשקעה עצומה בתהליך.

דרך אחרת הינה להגדיר תהליך שבו בחלק משלבי הגיוס מסתייעים בחברה מקצועית. חברה מובילה כמו לין ביכלר, משאבי אנוש יכולה לספק מועמדים לאיוש תפקידים בכל הרמות. עובדים מנוסים או מקצועיים, בכירים או זוטרים, מנהלים וכן הלאה.

כך, החברה עצמה יכולה לבחור להיות מעורבת בגיוס העובדים לאחר מיון וסינון מקצועי ולבצע ריאיון עומק עם המועמדים הסופיים.

דרכי גיוס עובדים

גיוס עובדים על ידי פרסום בלוחות

דרך מוכרת וותיקה שעדיין יכולה לשמש כמקור לגיוס עובדים הינה פרסום מודעות באתרי הדרושים. את מודעות הדרושים לצורך חיפוש עובדים ניתן לפרסם בלוחות מקוונים או בעיתונות. כדאי לשים לב שפרסום כזה, בקנה מידה רחב, עלול להביא לשיטפון של פונים.

היתרון של שיטה זו הינו הזמינות ובמידה מסוימת גם העלות. אך החיסרון הוא שבין הפונים יש הרבה מאוד מועמדים לא מתאימים. תהליך הגיוס והמיון עלול לקחת הרבה מאוד זמן. אגב, ניתן לייעל מאוד את התהליך אם משתמשים בכלים נוספים במקביל, כגון ניתוח של קורות חיים, או סינון קו"ח לפי מילות מפתח.

גיוס בעזרת חברת כח אדם

גיוס עובדים או השמה בעזרת חברת כח אדם, מהווים דרך אפקטיבית לאיתור כוח אדם מתאים. בשיטה זו, חברת כוח האדם מקבלת רשימת תכונות או דרישות, על פי התפקיד שרוצים לאייש. לחברת כוח האדם ישנה מערכת מקצועית וצוות גיוס המתמחה בזיהוי של עובדים מתאימים למשרה המבוקשת.

חברת כוח אדם חוסכת את הצורך לפרסם מודעות, לקבל טלפונים של מועמדים, ניתוח ומיון של קורות חיים. המועמדים עוברים סינון מקצועי ורק המועמדים המתאימים ביותר נשלחים לבסוף לחברה, לצורך ראיון מול מחלקת כוח אדם או המנהל הישיר.

מיון עובדים

ניתוח קורות חיים – יתרונות וחסרונות

כאשר יש הרבה מועמדים לתפקיד נתון, אין טעם ואין צורך לזמן את כולם לריאיון אישי. הריאיון הזה מהווה דרך חשובה וחיונית למיון עובדים אך הוא מגיע רק בשלב מאוחר יותר.
בשלב הראשון, הזמנת המועמדים לשלוח קורות חיים מסייעת לסנן מועמדים שככל הנראה לא יתאימו למשרה. בשלב השני נבצע ראיון ראשוני בטלפון, שיהווה גם הוא כלי לסינון מועמדים שלא מתאימים למשרה.

היתרון בניתוח קו"ח הוא בכך שאין צורך לגזול מזמנו של מנהל, על אין ספור ראיונות וזימונים. החיסרון הוא שיש צורך בידע על מנת לנתח בצורה נכונה את קורות החיים שנשלחים. זהו גם אלמנט שצורך זמן בפני עצמו. יש להכשיר עובד שיבצע משימה כזאת או להעסיק פקיד/ת כח אדם. קריאה ביקורתית של קורות חיים צריכה להתבסס גם על מה שנאמר או לא נאמר בין השורות.

מיון בעזרת מבחנים

בתהליך גיוס עובדים ניתן לשלב עוד אמצעים למיון. דוגמא לכך – ניתוח כתב יד (גרפולוגיה). זהו כלי שיכול לסייע בזיהוי רמת האמינות של העובד. יש מבחני מיון שניתן לבצע בתוך החברה או בשיטה של מיקור חוץ, מבחני מיון, מבחנים פסיכוטכניים וכיוצא באלה.

גיוס עובדים מתקדם באינטרנט

בעזרת שימוש מושכל באינטרנט, ניתן לגייס עובדים למגוון תפקידים. למשל, פרסום דרושים מקובל מאוד באתרים של חברות שונות. כלומר מתעניינים, שרוצים באופן ספציפי לעבוד בחברה נתונה, מחפשים באופן יזום האם יש דרישה לעובדים באתר של החברה.

ניתן לחפש מועמדים גם בצורה יזומה, בפייסבוק וברשתות חברתיות אחרות. למשל, חברה שמחפשת מהנדס או מתרגם, יכולה לאתר קבוצות של אנשי מקצוע כאלה ולפרסם שם שהן מחפשות עובדים. כמובן, מיון של הפונים ייעשה לאחר מכן בעזרת חברת השמה, או מכוני מיון, בעזרת מראיינים במקום העבודה ושיחות עם מנהל ישיר או מנהל מחלקת משאבי אנוש (בהתאם לתפקיד).